خوب دستگاه انتظامی شناسایی استفاده پلیس آگاهی

خوب: دستگاه انتظامی شناسایی استفاده پلیس آگاهی فرمانده انتظامی استان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار پزشکی عوارض جبران‌ناپذیر بی‌توجهی به قندخون ، آمار ایرانی‌های دیابتی

رئیس انجمن دیابت کشور عزیزمان ایران آمار مبتلا شدن به دیابت در میان جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور را ۱۲ درصد اعلام و تاکید کرد که دیابت در میان زنان ایرانی فراگیرت

عوارض جبران‌ناپذیر بی‌توجهی به قندخون ، آمار ایرانی‌های دیابتی

آمار ایرانی های دیابتی/عوارض جبران ناپذیر بی توجهی به قندخون

عبارات مهم : ایران

رئیس انجمن دیابت کشور عزیزمان ایران آمار مبتلا شدن به دیابت در میان جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور را ۱۲ درصد اعلام و تاکید کرد که دیابت در میان زنان ایرانی فراگیرتر هست.

دکتر اسدالله رجب در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به ابتلای ۱۹۹ میلیون زن به دیابت در دنیا، بیان کرد: از هر ۱۰ زن یک نفر در دنیا دیابت دارد. در کشور عزیزمان ایران نیز دیابت در میان زنان زیاد هست. همچنین آنها زیاد در معرض عوامل خطر مانند فشار خون، زیاد کردن وزن، چربی خون و … قرار دارند، ولی با این وجود مردان سریعتر جان خود را از دست می دهند.

عوارض جبران‌ناپذیر بی‌توجهی به قندخون ، آمار ایرانی‌های دیابتی

وی ادامه داد: در دنیا این آمار میان زنان و مردان تفاوتی ندارد؛ در حال حاضر ۴۱۸ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که ۲۰۰ میلیون نفر از این آمار را زنان تشکیل می دهند. در آمارهای جهانی از هر پنج زن مبتلا به دیابت، دو نفر در سنین باروری قرار دارند و از هر هفت تولد یک مورد متاثر از این بیماری هست؛ این عنوان می تواند در آینده مشکلاتی جهت کودک ایجاد کند.

رئیس انجمن دیابت کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه در کشور کمتر به عنوان پیشگیری پرداخته می شود، اظهار کرد: دیابت نوع یک پر سروصداست و در عرض مدت کوتاهی تشخیص داده می شود، ولی دیابت نوع ۲ بسیار مرسوم است و بیش از ۹۰ درصد موارد مبتلا شدن را تشکیل می دهد، ولی دیرهنگام شناسایی می شود. ممکن است فردی مبتلا به دیابت باشد، ولی سال ها از آن بی خبر باشد. بسیاری از بیماران زمانی به دکتر مراجعه می کنند که یکی از عوارض دیابت بروز کرده باشد. در صورتی که با پیشگیری و تشخیص به موقع می توان از ۸۰ درصد موارد مبتلا شدن پیشگیری کرد. همچنین می توان از عوارض ناشی از بیماری پیشگیری کرد.

رئیس انجمن دیابت کشور عزیزمان ایران آمار مبتلا شدن به دیابت در میان جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور را ۱۲ درصد اعلام و تاکید کرد که دیابت در میان زنان ایرانی فراگیرت

ابتلای ۱۲ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال کشور عزیزمان ایران به دیابت

وی ادامه داد: اگر بیمار بعد از مبتلا شدن به عارضه ای به دکتر مراجعه کند فقط می توان کاری کرد که اوضاع او بدتر نشود. ما زمانی متوجه می شویم سلامتی ارزش دارد که در حال از دست آن هستیم. مردم باید آموزش ببینند، توانمند شوند و انگیزه داشته باشند. متاسفانه بیمه ها نیز جهت این کار بودجه ای ندارند؛ به همین علت باید مدام تخت بیمارستانی ساخت. عوارض این بیماری هم هزینه های زیادی دارد. در کشور ما ۱۲ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال مبتلا به این نوع از دیابت هستند. زیاد موارد مبتلا شدن به این بیماری نیز از سن ۳۰ سالگی به بعد دیده می شود، ولی با توجه به عوض کردن فرهنگ زندگی، تغذیه نامناسب و کم کردن فعالیت جسمی، مبتلا شدن به این نوع دیابت در سنین ۱۳ یا ۱۴ سالگی هم دیده می شود. جهت پیشگیری باید تغذیه سالم، فعالیت جسمی و مدیریت استرس داشت.

رجب با بیان اینکه پیشگیری از شیوع دیابت نیاز به عزمی ملی دارد، تصریح کرد: وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و شهرداری ها باید در این زمینه همکاری کنند. شرکت بهداشت جهانی می گوید کمتر از ۱۰ درصد از کالری روزانه باید از قندهای راحت تشکیل شوند، ولی ممکن است این رقم در رژیم غذایی ما به ۴۵ درصد نیز برسد. همچنین مورد نیاز است روزانه پنج تا شش واحد میوه مصرف کنیم، ولی حدود ۹۰ درصد از ما این کار را انجام نمی دهیم.

به گفته وی، اگر قندخون بیماران دیابتی کنترل و بیماری نیز به موقع تشخیص داده شود، هیچ عارضه ای ایجاد نمی شود. اگر در خانواده ای بیماری دیابت وجود دارد اعضای آن خانواده باید از ۲۰ سالگی به بعد تحت نظر قرار بگیرند تا در صورت ابتلا، بیماری به موقع تشخیص داده شود. بعضی امراض مانند زیاد کردن فشار خون و چاقی افراد را مستعد مبتلا شدن به دیابت می کند. کلسترول بالا، مصرف سیگار، عدم فعالیت فیزیکی و تغذیه نامناسب نیز از عواملی است که در نهایت به دیابت ختم می شوند.

عوارض جبران‌ناپذیر بی‌توجهی به قندخون ، آمار ایرانی‌های دیابتی

رئیس انجمن دیابت کشور عزیزمان ایران با تاکید بر اینکه اگر بیماری دیابت به موقع تشخیص داده و قندخون کنترل شود، طول عمر بیماران مانند افراد سالم خواهد بود، افزود: اگر قند خون کنترل نشود، بیماران دچار عوارض چشمی، کلیوی، عروقی و قلبی و حتی قطع عضو می شوند. دیابت را باید جدی گرفت، نباید فقط به اطلاع رسانی در هفته دیابت اکتفا کنیم. اقتصاد کشور ما نمی تواند این هزینه ها را تامین کند. ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران در بخش قلب بیمارستان تهران، مبتلا به دیابت هستند. جهت کم کردن هزینه های آینده باید از حالا پیشگیری کنیم.

وی تصریح کرد: در کشور ما دیابت در بیش از ۹۰ درصد موارد به صورت نامطلوب کنترل می شود؛ یعنی طوری انجام نمی شود که عارضه ایجاد نشود؛ به همین علت باید به بیماران آموزش داد. دارو هم به اندازه کافی وجود دارد، ولی نمی دانیم چگونه باید از آن استفاده کرد. هنوز نوارهای آزمون قندخون در اختیار بیماران قرار نمی گیرد و باید خودشان جهت تهیه آن هزینه کنند.

رئیس انجمن دیابت کشور عزیزمان ایران آمار مبتلا شدن به دیابت در میان جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور را ۱۲ درصد اعلام و تاکید کرد که دیابت در میان زنان ایرانی فراگیرت

۲۲درصد از مردم چاقی مفرط دارند

رجب آمار مبتلا شدن به فشار خون در کشور را ۲۷ درصداز جمعیت بالای ۱۸ سال اعلام کرد و گفت: ۲۲.۷۴ درصد از مردم دچار چاقی مفرط و بی. ام. آی بالای ۳۰ هستند. چاقی همراه با اضافه وزن نیز حدود ۶۰ درصد هست. ۲۲.۱۹ درصد نیز کلسترول اوج دارند. ۱۴ درصد از جمعیت سیگار می کشند و ۹۰ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال فعالیت جسمی کافی ندارند.

عوارض جبران‌ناپذیر بی‌توجهی به قندخون ، آمار ایرانی‌های دیابتی

وی تاکید کرد: مردم باید در هفته ۶۰۰ دقیقه فعالیت داشته باشند. این فعالیت به معنی فعالیت هایی است مانند پیاده روی حتی در مسیرهای کوتاه، از پله بالارفتن، کمتر پشت میزنشستن و … هست.

به گفته مدیر انجمن دیابت ایران، تقریبا ۴۸.۵ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال رژیم غذایی ناسالم دارند. حدود ۳۰ درصد از زنان نیز اضافه وزن یا چاقی دارند؛ در صورتی که این رقم در مردان ۱۵.۲۹ درصد است.

واژه های کلیدی: ایران | جمعیت | دیابت | فعالیت | ایرانی | بیماری | پیشگیری | مبتلا شدن | بیماران دیابتی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs