خوب دستگاه انتظامی شناسایی استفاده پلیس آگاهی

خوب: دستگاه انتظامی شناسایی استفاده پلیس آگاهی فرمانده انتظامی استان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ترامپ، کشور عزیزمان ایران و آنچه مخالفان روحانی نادیده می‌گیرند

«وقتی می‌خواهیم مواضع ترامپ یا بیانات اخیر وزیر خارجه آمریکا را تحلیل کرده یا بر اساس آن موضع بگیریم، نیازمند توجه به تقسیم‌بندی درونی آمریکا هستیم؛ مؤلفه‌ای که

ترامپ، کشور عزیزمان ایران و آنچه مخالفان روحانی نادیده می‌گیرند

ترامپ، کشور عزیزمان ایران و آنچه مخالفان روحانی نادیده می گیرند

عبارات مهم : ایران

«وقتی می خواهیم مواضع ترامپ یا بیانات اخیر وزیر خارجه آمریکا را تحلیل کرده یا بر اساس آن موضع بگیریم، نیازمند توجه به تقسیم بندی درونی آمریکا هستیم؛ مؤلفه ای که مخالفان رادیکال دولت آقای روحانی نادیده می گیرد و با یکی دانستن دولت و سیاست های اوباما با ترامپ، می کوشند دیپلماسی تنش زدایی دولت آقای روحانی را طی چهار سال گذشته زیر سؤال برده و ایشان را به سوی سیاست هایی خارج از چارچوب اعتدال هل بدهند.»

صادق زیباکلام – استاد دانشگاه – در روزنامه «ایران» می نویسد: همان گونه که در کشورهای مختلف، جریان های فکری متفاوتی وجود دارد، در آمریکا هم نحله های متعدد فکری و سیاسی وجود دارد که در بخش بندی سنتی آمریکا به «کبوترها» و «عقاب ها» تقسیم می شوند. مطابق تقسیم بندی کلی و کلاسیک آمریکا آقای باراک اوباما و دولتش از «کبوتر»ها بودند که وجه غالب سیاستشان «انعطاف پذیری» بود. این طیف بویژه در سیاست خارجی خواستار همکاری در قالب های مسالمت جویانه تر هستند.

ترامپ، کشور عزیزمان ایران و آنچه مخالفان روحانی نادیده می‌گیرند

در برابر این جریان، «عقاب ها» هستند که وجه ممیزه ارزش تندروی و حرکت های رادیکال هست؛ این گروه اغلب سیاست هایی اتخاذ می کنند که به نفع لایه های ثروتمندتر جامعه باشد و خیلی سریع به سمت راه حل های نظامی می روند. ناگفته پیداست در آمریکا همواره جریانی در «عقاب» ها یا جمهوریخواهان وجود داشته که به چیزی کمتر از سرنگونی نظام جمهوری اسلامی رضایت نمی دهند.

فراموش نکنیم در کشور ما نیز جریان های تند و رادیکالی وجود دارند که آنها هم به چیزی جز ستیز و رویارویی مستقیم و کامل با آمریکا رضایت نمی دهند. بنابراین آنچه که تیلرسون مطرح کرد، همان نحوه فکری است که بعضی تندروها در داخل آمریکا دارند و معتقدند اصلاحات فایده ای ندارد و باید نظام جمهوری اسلامی عوض کردن کند.

«وقتی می‌خواهیم مواضع ترامپ یا بیانات اخیر وزیر خارجه آمریکا را تحلیل کرده یا بر اساس آن موضع بگیریم، نیازمند توجه به تقسیم‌بندی درونی آمریکا هستیم؛ مؤلفه‌ای که

وقتی می خواهیم مواضع آقای ترامپ یا بیانات اخیر رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا را تحلیل کرده یا بر اساس آن موضع بگیریم، نیازمند توجه به تقسیم بندی درونی آمریکا هستیم که در اوج ذکر شد؛ مؤلفه ای که مخالفان رادیکال دولت آقای روحانی نادیده می گیرد و با یکی دانستن دولت و سیاست های آقای اوباما با آقای ترامپ، می کوشند دیپلماسی تنش زدایی دولت آقای روحانی را طی چهار سال گذشته زیر سؤال برده و ایشان را به سوی سیاست هایی خارج از چارچوب اعتدال، هل بدهند. در حالی که اگر بگوییم بین اوباما و ترامپ تفاوتی وجود ندارد، درست مثل این است که بگوییم در انتخابات 29 اردیبهشت چه آقای روحانی گزینش می شد و چه آقای رئیسی، سیاست خارجی ما تفاوت نمی کرد؛ در حالی که ما شاهد هستیم این گونه نیست؛ سیاست خارجی آقای روحانی را هیچ گونه نمی توان با سیاست خارجی احمدی نژاد مقایسه کنیم. سیاست خارجی آقای روحانی دنبال دیالوگ و تنش زدایی است و همان طور که شاهد بودیم، در عنوان هسته ای موفقیت های خوبی داشته؛ در ایجاد رابطه با اروپا، ژاپن، استرالیا و کانادا توفیق های خوبی به دست آمده است.

پس قطعاً بین اوباما و ترامپ و خاستگاه فکری و سیاسی ارزش تفاوت وجود دارد. در برابر نحوه تفکر آقای ترامپ و تیمش، نحوه تفکرهای دیگری در آمریکا وجود دارد که جمهوری اسلامی و انقلاب را به رسمیت می شناسد. ما شاهد بودیم هنگامی که این جریان بر سر کار بود، کاخ سفید 21 ماه مذاکرات هسته ای با کشور عزیزمان ایران را پیگیری کرد که منجر به توافق تاریخی وین یا برجام شد. واقعیت این است در داخل نظام آمریکا، جریان های دیگری وجود دارند که خواهان سرنگونی نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران نیستند؛ علی القاعده اگر آقای اوباما و دموکرات ها خواهان سرنگونی نظام جمهوری اسلامی بودند، دلیلی نداشت 21 ماه با ما مذاکره کنند.

اما در شرایط فعلی که «عقاب» ها یا همان تندروها در کاخ سفید هستند، مورد نیاز است دولت کشور عزیزمان ایران جهت منزوی کردن آمریکا با حفظ منافع ملی کشورمان به سمت تنش زدایی جهانی برود؛ چون هر حرکتی غیر از این مطلوب تندروها در آمریکا هست. باید توجه داشت وزن و جایگاه سیاسی نگاه برابر آقای ترامپ در آمریکا، سنگین و قابل توجه هست؛ مجموعه آرایی که زن کلینتون آورد، نصف به علاوه یک از آقای ترامپ زیاد بود؛ ولی سیستم انتخابات کالج الکترال به گونه ای بود که در نهایت جمهوریخواهان برنده شدند. در چنین شرایطی مورد نیاز است به وزن سنگین «کبوترها» در آمریکا توجه شود تا عرصه جهت آقای ترامپ تنگ تر شده است و پیشبرد سیاست «ایران ستیزی» را جهت آقای ترامپ پرهزینه کنیم؛ نه اینکه آب به آسیاب کاخ سفید تندرو بریزیم.

ترامپ، کشور عزیزمان ایران و آنچه مخالفان روحانی نادیده می‌گیرند

ممکن است در داخل کشور بعضی تندروها بخواهند از مواضع اخیر تیلرسون بهره برداری یا سوءاستفاده سیاسی کنند؛ تندروها و جریاناتی که مخالف مشی و سیاست اعتدالی آقای روحانی هست، این سخنان را دستاویز قرار خواهند داد و به دولت آقای روحانی فشار بیشتری می آورند تا سیاست های آشتی جویانه و تنش زدایی را کنار گذاشته و به سمت سیاست های تخاصمی بود؛ این نگاه غلط هست؛ چراکه ما شاهدیم الان سیاست های تنش زدای روحانی به بار نشسته و اکنون بزرگ ترین حامی برجام، نه دولت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران بلکه اتحادیه اروپا و قدرت های غربی هستند و ژاپن، فرانسه، استرالیا، آلمان و حتی انگلستان حاضر نیستند با ترامپ متحد شوند و برعکس دست همکاری به سوی کشور عزیزمان ایران دراز کرده اند در چنین شرایطی باید به تندروهای داخل توصیه کرد با خویشتنداری نگذارند فضای سیاست خارجی کشور به نفع تندروها و آقای تیلرسون در واشنگتن عوض کردن اوضاع دهد.

واژه های کلیدی: ایران | خارجی | سیاست | آمریکا | اوباما | آقای ترامپ | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs