خوب دستگاه انتظامی شناسایی استفاده پلیس آگاهی

خوب: دستگاه انتظامی شناسایی استفاده پلیس آگاهی فرمانده انتظامی استان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی قوه قضائیه آمار اعدامی‌های موادمخدر از اول انقلاب را اعلام کند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این که بخش اعظمی از افرادی که به اسم قاچاقچی اعدام می‌شوند اثری در کم کردن عرضه در کشور ندارند، تاکید کرد: مجل

قوه قضائیه آمار اعدامی‌های موادمخدر از اول انقلاب را اعلام کند

قوه قضائیه آمار اعدامی های موادمخدر از اول انقلاب را اعلام کند

عبارات مهم : اعدام

عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این که بخش اعظمی از افرادی که به اسم قاچاقچی اعدام می شوند اثری در کم کردن عرضه در کشور ندارند، تاکید کرد: مجلس با طرح تخفیف کم کردن مجازات اعدام به دنبال این است که سرکرده های مهم و قاچاقچیان عمده باید مجازات شوند.

جلیل رحیمی دنیا آبادی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به دلایل بررسی الحاق یک ماده واحده به قانون مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: قانون مبارزه با مواد مخدر یک قانون ۴۵ ماده ای است و باید بعد از چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی که اقداماتی تحت عنوان مبارزه با مواد مخدر انجام شود مورد آسیب شناسی قرار گیرد که آیا این مبارزه موثر بوده یا خیر؟

قوه قضائیه آمار اعدامی‌های موادمخدر از اول انقلاب را اعلام کند

وی تصریح کرد: با بررسی هایی که در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس انجام شد و همچنین صحبت هایی که با خانواده های بعضی از زندانیان انجام و یا بازدیدهایی که از مناطق متفاوت و حتی سطح شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران انجام شد، نمایندگان به این جمع بندی رسیدند که ماده واحده ای به قانون مبارزه با مواد مخدر اضافه شود که مسئله اعدام به قاچاقچیان بزرگ، بین المللی و سرکرده های باند و آنهایی که به صورت مسلحانه و به میزان انبوه قاچاق انجام می دهند، متمرکز شوند.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس گفت: در حال حاضر بخش اعظمی از افرادی که به اسم قاچاقچی مواد مخدر اعدام می شوند اثری در کم کردن عرضه این مواد در کشور ندارند و ممکن است از سر فقر، ناتوانی و عجز اقدام به حمل چند کیلو مواد در منطقه مرزی کرده باشند. لذا با اعدام چنین افرادی تا زمانی که اشتغال پایدار و توسعه ای در مناطق مرزی ایجاد نشده نمی توان جلوی قاچاق را گرفت.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این که بخش اعظمی از افرادی که به اسم قاچاقچی اعدام می‌شوند اثری در کم کردن عرضه در کشور ندارند، تاکید کرد: مجل

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین بیان کرد: در مکان هایی که منطقه آزاد ایجاد شده است اشتغال پایدار فراهم آمده و توانسته ایم قاچاق مواد مخدر و کالا را کنترل کنیم، ولی جایی که اشتغال پایدار ایجاد نشده و سرمایه گذاری نکرده ایم، با صرف سیم خاردار کشیدن، انسداد مرز و گلوله نمی توان جلوی این کار را گرفت.

وی تصریح کرد: مردم زندگی ارزش در مناطق مرزی در حال نابودی هست. باید مرز شرق کشور از چابهار تا ترکمنستان را ببینید که چه اشتغال پایداری در این مناطق مرزی ایجاد شده است است؟ کشاورزی و دامپروری ندارند. از صنعت و سرمایه گذاری خبری نیست. بخش اعظم اینها از طریق تردد کالا در مرز ارتزاق می کردند که آن را هم بسته اند. یعنی طی سال های گذشته با استدلال طرح امنیت مرز، این کارها انجام شده است است.

عده ای در مجلس با ایجاد مناطق آزاد مخالفت می کنند

قوه قضائیه آمار اعدامی‌های موادمخدر از اول انقلاب را اعلام کند

رحیمی دنیا آبادی ادامه داد: از طرفی مناطق آزاد ایجاد نشده که اشتغال زایی هم به دنبال آن ایجاد شود. اکنون عده ای در مجلس راه افتاده و با مناطق آزاد مخالفت می کنند بدون اینکه مطالعه ای داشته باشند که منطقه آزاد چه نفعی جهت محرومیت زدایی دارد. شما نمی توانید از چنین فردی که زندگی اش در حال نابودی است انتظار داشته باشید جهت حمل چند کیلو مواد پشت مرز نرود.

بگیر و ببند و اعدام کن اگر جواب داده بود که تاحالا وضع ما این نبود

عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این که بخش اعظمی از افرادی که به اسم قاچاقچی اعدام می‌شوند اثری در کم کردن عرضه در کشور ندارند، تاکید کرد: مجل

این نماینده اصلاح طلب مجلس خاطر نشان کرد: ما باید به عنوان یک مسئول در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران نگاه آسیب شناسانه نسبت به پرسشها کشور داشته باشیم. بگیر و ببند و اعدام کن اگر جواب داده بود که تاحالا وضع ما این نبود.

وی افزود: ما در این زمینه هم به ستاد مبارزه با مواد مخدر و هم به قوه قضائیه گفتیم شما آماری از زندانیانی به ما دهید که در حال حاضر آماده اعدام بوده و یا زیر حکم اعدام هستند و یا چند درصد قاچاقچی عمده به شمار می روند. بارها تقاضا کردیم ولی آمار را ارائه نکردند. چرا؟ چون خودشان هم می دانند اینهایی که اعدام می شوند شاید فقط یک درصد ناچیزی از اینها قاچاقچی بزرگ باشند و عمده اینها افراد بیچاره هستند.

قوه قضائیه آمار اعدامی‌های موادمخدر از اول انقلاب را اعلام کند

این نماینده مجلس ادامه داد: قاچاقچی بزرگ اولا در دسترس اینها نیست ثانیا به محضی که دستگیر شود چند نفر آدم یا وکیل دارد که او را از زندان در آورده و یا اعدام را تبدیل به حبس کند. ولی آن فردی که نه توان دفاع از خود را دارد و نه توانایی وکیل اختیار کردن اعدام می شود.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس در ادامه بیان کرد: تعدادی از اعضای کمیسیون قضایی مجلس، از قضات دادگستری هستند که در دادگاه انقلاب هم مشغول به فعالیت بودند. خود اینها در جلسه می گفتند که بارها دیده اند زنان یا فرزندانی جهت خداحافظی از پدر و یا همسرشان که به جرم مواد مخدر اعدام می شوند به زندان آمده اند که حتی کفش پای اینها نبوده است.

نمی توانید بر مبنای فقهی غیرمحکم جان یک انسان را بگیرید

وی همچنین بیان کرد: ما نه کاری به جناح و طیف داریم و نه شرکت و … ما باید به خدا جواب دهیم که جان یک انسان را آیا گرفته ایم. توصیه دوم این است که مبنای فقهی اعدام را بروند پرسش کنند. از مرکز تحقیقات اسلامی در قم و یا هر دانشگاه معتبری که قبول دارند. شما نمی توانید بر مبنای فقهی غیرمحکم جان یک انسان را بگیرید.

رحیمی دنیا آبادی اظهار کرد: مبنای فقهی اعدام در مواد مخدر چیست؟ به ما توضیح دهند. می گویند مسئله افساد، مسئله افساد فی الارض در بسیاری از احکام تازه در کنار محاربه آمده هست. بعضی استدلال می کنند که باید حکم محاربه و حکم افساد را جدا در نظر گرفت. به عنوان مثال می گویند ۳۰ گرم شیشه افساد فی الارض می کند. باید توضیح دهند این ملاک کیلویی را از کجا آورده اند که ۳۰ گرم شیشه یا چند کیلو تریاک افساد فی الارض می کند؟

کجای باور اسلامی به ما می گوید حکم مواد مخدر قطعا اعدام است؟

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در بخش دیگری از این گفت وگو اظهار کرد: کجای قرآن، کجای حدیث و باور اسلامی به ما اجازه می دهد که در جریان مواد مخدر بر پایه حکم فقهی غیرمحکم حکمش قطعا اعدام است؟ ۴۰ سال اعدام صورت گرفته ولی نتوانسته ایم جلوی مواد مخدر را بگیریم.

وی افزود: در واقع در این طرح چند شرط در نظر گرفته شده است که آن دسته از افرادی که مدیر باند بوده، سابقه خرید و فروش داشته، مسلحانه اقدام کرده و یا از یک میزانی بالاتر نسبت به حمل و توزیع مواد اقدام کرده اعدام می شوند. البته قوه قضائیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر اصراری بر لحاظ کردن وزن و میزان در این طرح داشته اند که کارشان اشتباه است و این امکان وجود دارد که آثار و تبعات گذشته را هم داشته باشد.

این نماینده مجلس یادآور شد: مورد داریم که یک شخصی جهت بار اول یا به اشتباه آلوده حمل چند کیلو مواد مخدر شده است و الان اعدام می شود، پرسش می کنم خدا که خداست راه توبه را باز می گذارد آیا راه توبه را باز نگذاشتید؟ تا به حال چند نفر اعدام شده است اند؟

قوه قضائیه اعلام کند از اول انقلاب تاکنون در بحث مواد مخدر چه تعداد اعدام شده است اند

وی خاطر نشان کرد: قوه قضائیه فقط آمار اعدامی ها را اعلام کند و بگوید که از اول انقلاب تا الان چه تعداد اعدام شده است اند. تا اندازه ای این کار انجام شده است که حتی آمار آن محرمانه تلقی می شود. ما به عنوان یک مقام مسئول باید نسبت به مردم احساس مسئولیت داشته باشیم. اینها بررسی کنند خانواده های زندانیان که در این سال ها اعدام شده است اند الان در چه وضعیتی قرار دارند. هنگامی که یک پدر اعدام شود چه سرنوشتی جهت فرزندان او رقم می خورد؟ آیا یک فرد متخصص، مهندس و یا دکتر می شوند بلکه شما زمینه جرم زایی را جهت یک خانواده فراهم کرده اید.

رحیمی دنیا آبادی ادامه داد: خیلی از این خانواده ها در مناطق مرزی گسترده و پرجمعیت هستند. در مناطق شرقی کشور افرادی را می شناسم که در روستاهایی بدون استثنا از افراد آن اعدامی وجود دارد. این مسئله بازتاب منفی جهت نظام در سطح بین المللی و جامعه داشته و به نوعی دشمن تراشی جهت نظام در طوایف و قومیت های مرزی دارد.

وی با تاکید بر اینکه اشتغال در این مناطق ایجاد نشده هست، گفت: مدتها است به دنبال ایجاد منطقه آزاد تجاری تایباد هستیم. بنده طی یک سال گذشته تمام تلاشم را انجام دادم و تنها در کارگروه تخصصی مناطق آزاد تایید شده است و در دستور کار دولت قرار گرفته است.اما همچنان به دلایل صرفا جناحی تحت فشار است و در حال حاضر هفت منطقه آزاد را در مجلس زمین گیر کرده اند.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس در ادامه یادآور شد: در حوزه انتخابیه بنده در مرز شرقی خراسان افراد را اعدام کرده اند که هیچکدام مالک نبوده اند. بیایند ببیند که چه اثری این کار برجای گذاشته است.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه کلیات طرح مذکور با ۱۸۳ رای مثبت در مجلس به تصویب رسید، گفت: با توجه اصلاحاتی که کمیسیون قضایی انجام داد از تاریخ تصویب این قانون اگر چنانچه کسی مرتکب جرمی شود که اقدام به خرید و نگهداری و فروش بیش از ۵۰ کیلوگرم تریاک یا بیش از دو کیلوگرم مواد مخدر صنعتی و هروئین و یا سه کیلوگرم نگهداری و حمل آن باشد بدون در نظر گرفتن سابقه مشمول مجازات اعدام خواهد شد.

واژه های کلیدی: اعدام | انقلاب | کمیسیون | حقوقی و قضایی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs